مبل راحتی

انواع مبل راحتی و راهنمای خرید انواع مبلمان

مبل چیست؟

انواع مبل راحتی به بعضی از وسایل خانگی و اداری و عمومی گفته می شود که معمولاً در نشستن و کار کردن از آن استفاده می شود. مبل ها غالبا به منظور نشستن یک نفر یا بیشتر ساخته و طراحی می شوند که برای لمیدن و خواباندن دست، بازو و کمر طراحی و ساخته می‌شوند. مبل ها را معمولاً در اتاق‌های نشیمن، اتاق مخصوص تلویزیون، اتاق ناهارخوری و اتاق استراحت قرار می‌دهند. ساختار مبل ها معمولا چوبی یا فلزی است و روکش آن‌ها از جنس پارچه، چرم یا ترکیب هر دوی آن‌ها است. در هتل‌ها، شرکت‌ها، اتاق‌های انتظار و گاهی مغازه‌ها از کاناپه استفاده می‌کنند.

انواع مبل راحتی چیست؟

از سال 1800 میلادی در ایالات متحده آمریکا مبل های راحتی ساخته می‌شدند و می توان گفت که این مبل ها بیش از 200 سال قدمت دارند و در قالب های دو نفره، سه نفره و یا یک نفره تولید می شوند. وقتی که به مبل های راحتی نگاه کنید می‌بینید که در بدنه این مبل ها چوبی دیده نمی شود و پایه های کوتاهی دارند و دسته های پهن، و در مقایسه با مبلمان استیل از قیمت بهتری برخوردار هستند و در عین حال نسبت به مبلمان استیل ابعاد کوچکتری هم دارند. متریالی که برای ساخت این نوع از مبل ها به کار میرود به نوعی تعیین‌کننده دوام و قیمت این مبل ها هستند زیرا بدنه اصلی مبل می تواند از چوب های مختلف باشد که هرکدام استحکام و ویژگی‌های خاص خودش را دارد و همچنین پارچه ای که به عنوان روکش سراسر ظاهر مبل را می پوشاند می‌تواند جنس های مختلفی داشته باشد. پس در حالت کلی می توان گفت که مبل راحتی مبلی است که تمام آن چرم ویا پارچه مبلی باشد.

بیشتر بدانیم

در بین انواع مبلمانی که افراد برای منازل خود و همچنین محیط کار و غیره فراهم می کنند مبل های راحتی جزو آن دسته از مبل‌هایی هستند که طرفداران بسیار زیادی دارند و تا حدود بسیار زیادی در بین مردم جا افتاده اند و خانواده ها تمایل دارند که حداقل یک دست از این مبلمان را در منزل خود در قسمت پذیرایی و نشیمن داشته باشند. به علت اهمیتی که این مبلمان در بین مردم دارند تصمیم گرفتیم تا در این مقاله در مورد ویژگی های مبل راحتی و انواع آن صحبت کنیم.

مبلمان به طور کلی به دو دسته راحتی و کلاسیک تقسیم می‌شوند که بزرگ‌ترین تقسیم‌بندی مبل ها همین دو دسته است و سایر مبل های دیگر در زیر شاخه های این دو دسته قرار می‌گیرند و هنگامی که صحبت از مبلمان می‌شود همیشه منظور ما چهار پایه هایی هستند که یک پوشش مشخصی بر روی خود دارند و دارای ابعاد مختلفی هستند که در قالب یک نفره، دو نفره و بیشتر تولید می شوند و افراد با توجه به نیاز خود مبلمان مورد نظر را خریداری میکنند.

چطور از کیفیت یک انواع مبل راحتی اطمینان حاصل کنیم؟

استحکام مبل راحتی را بسنجید، مبل‌های باکیفیت به‌صورت معمول محکم و سنگین می‌باشند. شما می‌توانید چند ضربه به مبل زده تا استحکام آن را بسنجید بعد گوشه آن را بلند کنید و تکان دهید اگر به نظر شما مبل سبک باشد بهتر است از خرید آن صرف‌نظر کنید. مبل‌هایی را انتخاب کنید که از جنس چوب های سخت مانند چوب درخت بلوط، توسکا، افرا و یا تخته های چند لایه باکیفیت ساخته شده باشد. استفاده از ترکیب فنر و تسمه در مبل نشان‌دهنده کیفیت بالای آن می باشد اما استفاده از فنرهای زیگ زاگ می تواند مقدار راحتی مبل را افزایش دهد.

کاناپه

معمولا کاناپه ها خودشان جزو ست های مبلمان به حساب می‌آیند ولی افرادی که تمایل داشته باشند کاناپه های تکی را هم در قسمت هایی از منزل خود داشته باشند می‌توانند آنها را به صورت تکی هم خریداری کنند و یا گاهی با توجه به نیاز افراد در قالب های دو نفره و سه نفره هم در بازار موجود است و سلیقه و نیاز افراد است که مشخص می کند کدام یکی از این مبلمان را خریداری کنند. به خاطر ظاهر ویژه‌ای که کاناپه ها دارند نقش بسیار موثری در چیدمان مبل دارند و طرفداران بسیار زیادی را هم دارند.

چطور مطمئن شویم که انواع مبل راحتی که انتخاب کردیم به دکور اتاق می‌آید؟

اگر از دکور سنتی استفاده می‌کنید بهتر است به دنبال مبل هایی باشید که دارای دسته‌های گرد بوده و همچنین پشتی‌های برجسته و تشک‌های گره دار دارد. مبل‌های جدید دارای خطوط واضح در تزیینات کمتر و پارچه‌های کم‌رنگ می باشد. در هنگام خرید بهتر است ابعاد اتاق را در نظر داشته باشید و ببینید که چه مبلی برای آن فضا بسیار مناسب است.

اگر مردد هستید و نمی‌توانید تصمیم بگیرید با استفاده از چسب‌های کاغذی و نوارهای آبی مخصوص نقاشی طرح اولیه آن را ترسیم کنید. اگر قصد دارید وقت زیادی را روی مبل راحتی بگذرانید بهتر است حتماً فضای بین دو دسته را بررسی کرد تا دارای اندازه مناسبی باشد. در این حین بهتر است تنها طول آن را در نظر نگیرید چرا که پهنای دسته ها نیز بر فضای بین دو دسته تاثیر می‌گذارد. اگر فضای کوچکی دارید بهتر است مبل راحتی خریداری کنید که دارای دسته های کوتاه باشد چرا که جلوه بهتری دارد.

فوتون یا مبل های راحتی تختخوابشو

با توجه به اینکه بیشتر منازلی که امروزه افراد مختلف، خصوصاً جوان‌ترها در آن ساکن هستند متراژ پایینی دارد و بیشتر مردم ساکنان خانه های آپارتمانی کوچک هستند خیلی از افراد سعی می کنند که وسایل منزل را به نحوی خریداری کنند که با یک تیر چند نشان بروند. یعنی به طور مثال وقتی که یک مبلمانی را خریداری میکنند و یک جایی در منزل به آن اختصاص می دهند بتوانند در مواقع مورد نیاز با تغییر شکل مبلمان از آن به عنوان تخت خواب استفاده کنند و با این کار هم صرفه جویی در فضای منزل شده است و هم یک پرداخت برای دو کالا انجام شده است و با دو منظور می‌توانند از یک کالا استفاده کنند.

می‌خواهید مبل راحتی شما چند نفر ظرفیت داشته باشند؟

ظرفیت مبل راحتی دارای اهمیت می‌باشد پس اگر کاناپه‌ای خریداری کرده‌اید که دو تشک دارد انتظار نداشته باشید بیش از دو نفر بتوانند روی آن بنشینند. برای آنکه افراد بیشتری بر روی کاناپه جا شوند کاناپه‌های سه تشکه یا کاناپه‌هایی که یک تشک بلند دارند استفاده کنید.

پشتی مبل راحتی به‌صورت معمول یکی از دو نوع مختلف می باشد. یا از نوع بالشی بوده که چند بالش یا پشتی قابل جدا شدن دارند و یا یک تکه هستند. مبل راحتی که پشتی آن‌ها از نوع بالشتی می باشد راحت‌تر و شیک‌تر بوده اما یک نقطه ضعف دارد، باید برای پر کردن کوسن ها خیلی تلاش و دقت کنید. درغیر این ‌صورت معمولاً کمی کج و نامرتب دیده می شود.

اندازه انواع مبل راحتی

اندازه مبل راحتی با هم متفاوت می باشد، راحتی یک مبل تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند عمق صندلی و زاویه پشتی آن می باشد. شاید بپرسید از کجا باید بدانید که عمق مناسب کاناپه چقدر است؟ ما به شما می‌گوییم باید از تجربه خود کمک بگیرید. اگر کاناپه یا صندلی دارید که روی آن احساس راحتی می‌کنید فاصله بین زانو و محلی که پشتتان به پشتی مبل می‌رسد را اندازه‌گیری کرده و هنگام خرید کاناپه آن اندازه ها رو در نظر بگیرید.

جدید ترین مدل های مبل راحتی

با توجه به تقاضای بالا برای تنوع در مبل های راحتی، طراحان و تولیدکنندگان این مبل ها مدل های جدید و متنوعی متناسب با نیاز بازار تولید کرده اند و در اختیار افراد قرار داده اند. تنوع در این مبل ها علاوه بر رنگ و جنس پارچه، در ابعاد و سایر ویژگی های ظاهری هم هست و همچنین متریال سازنده ی این مبل ها نیز متنوع است و هر چه کیفیت بالاتر باشد هزینه ی بیشتری را باید برای خرید بپردازید که در عوض دوام بیشتری هم خواهد داشت.

رنگ مناسب انواع مبل راحتی

انتخاب رنگ مناسب نیز حائز اهمیت است از آنجایی‌که قیمت زیادی را باید بابت خرید مبل راحتی پرداخت کنید قطعاً دوست دارید سال‌های زیادی بدون این‌که از مد بیفتد از آن‌ها استفاده کنید. بهتر است پارچه بی رنگی را برای مبل خود انتخاب کنید.

شما با خرید کوسن‌های خوش‌رنگ و شیک جلوه زیبایی به مبل خود می‌توانید ببخشید. اگر بچه کوچک دارید بهتر است از خرید مبل راحتی رنگ روشن اجتناب کنید چرا که باعث می‌شود تا مبل راحتی شما خیلی زود کثیف شده و تمیز کردن آن دشوار می باشد.

کلاف مبل راحتی خوب

اولین ویژگی که یک مبل با کیفیت دارد استحکام آن است. مسئله دوام و استحکام یک مبل نیز به کلاف آن باز می گردد. برای سنجش کیفیت کلاف باید به موضوع چوب به کار رفته در ساخت مبل و اتصالات و وزن آن دقت نمایید.

گاهی اوقات از اتصالات جانبی برای تقویت اتصالات اصلی استفاده می شود. اتصالات باید به اندازه ای محکم باشد که زمانی که روی آن می‌نشینید نباید «جیرجیر» کند یا روی سطح صاف، لق بزند. در مورد مبلمان فلزی نیز باید توجه داشته باشید که گوشه ای تیز تا بیرون زدگی در جایی از مبل وجود نداشته باشد.

جنس کلاف مبل

از انواع مختلفی از چوب درختان در ساخت مبلمان استفاده می شود که چوب راش یکی از آنهاست اما قیمت بالایی دارد و طبیعتا مبلمان ساخته شده با آن قیمت تمام شده بالایی پیدا می کند. امروزه سازندگان مبل راحتی اغلب از چوب سفید و چوب روسی استفاده می کنند. زیرا امکان پردازش روی این دو نوع چوب نسبتا آسان است و از دوام و استحکام بالایی نیز برخوردار هستند. اما برخی از انواع چوب حین پردازش دچار شکستگی یا پیچ و تاب بدی می‌شوند.

مسئله دیگر که مرتبط با کلاف مبلمان است وزن آن است که بهتر است تا از وزن سبکی برخوردار باشد. این ویژگی جابجایی و حمل آن را آسان تر می سازد.

ویژگی های طراحی انواع مبل راحتی خوب

مهمترین عوامل تعیین کننده کیفیت مبلمان، طراحی نشیمنگاه و تکیه گاه آن است. در ابتدا باید با نشستن بر روی مبل از استاندارد بودن اندازه ها و ارگونومی آن اطمینان پیدا کنید. یک مبل خوب مبلمانی است که در هنگام نشستن، پاها و کمر در یک زاویه مناسب قرار می گیرند. همچنین طراحی مناسب تکیه گاه در کلاف مبلمان باعث می شود تا کمر در یک موقعیت راحت نگه داشته شود و گودی کمر را پوشش دهد.
ارتفاع پشتی یک مبل خوب نیز باید بگونه‌ای باشد که قسمت هایی از گردن و شانه‌ها را محافظت کند. همچنین ارتفاع مبل از سطح زمین باید به گونه‌ای باشد که پا‌ها نه چندان کشیده و نه خم شوند.
البته طراحی خوب تنها به احساس راحتی برای نشستن روی آن ختم نمی شود مسیله دیگر وجود قسمت هایی است که در صورت افتادن اشیا در آنها امکان دسترسی وجود ندارد. اگر از تعمیرکاران مبلمان سوال کنید حتما به شما میگویند که در هنگام باز کردن مبلمان به کرات شاهد آن هستند که اشیایی نظیر انگشتر، گردنبند، کیف پول و … در بخش‌هایی از مبلمان نفوذ کرده اند، به گونه‌ای که پیدا کردن آن توسط افراد خانه امکان پذیر نبوده است. اما درمورد مبلمانی که طراحی تشک و پشتی آنها یکپارچه نیست این مشکل وجود ندارد. ضمن آنکه امکان شستن روکش پشتی و تشک را نیز به سادگی فراهم می کند.

ویژگی های تودوزی انواع مبل راحتی خوب

از عوامل تاثیر گذار بر راحتی و مقاومت مبلمان در طول زمان تودوزی مبل است. تودوزی مبلمان مرتبط با نوع متریالی است که داخل مبلمان با آن پر شده است. این مورد بر دوام مبلمان و میزانی راحتی تاثیر گذار است. رایج ترین متریال بکار رفته در مبلمان های امروزی موارد زیر است:

  • فوم
  • الیاف ویسکو
  • لایکو

نکته مهم

در گذشته از اسفنج ها برای تودوزی استفاده می شد اما امروزه فوم ها به خاطر دوام بیشتر، نرم بودن و قابلیت ارتجاع کاربرد بیشتری دارند. اما از فوم برای تمامی قسمت های مبلمان استفاده نمی شود. الیاف ویسکو با وجود نرم و راحت بودن بیش تر برای دسته ها و پشتی مبل های راحتی به کار رفته و به دلیل کمی حالت ارتجاعی، کم تر برای نشیمن گاه استفاده می شوند. لایکو نیز بر روی فوم دسته ها و تکیه گاه قرار گرفته تا حالت ارتجاعی و دوام بیشتری به وجود آورد.

فوم ها به دو دسته سرد و گرم تقسیم بندی می شوند. فوم سرد کیفیت بهتری دارد، فوم های گرم در کمتر از ۳ ماه قابلیت خود را از دست داده و در اصطلاح می‌خوابد.

یکی از راه‌های ساده برای تشخیص سرد یا گرم بودن فوم این است که بعد از فشار وارد کردن به فوم سرد، فوم خیلی زود به حالت طبیعی خود بازمی‌گردد، اما فوم گرم بعد از تحمل فشار با کمی تأخیر به حالت طبیعی خود برمی‌گردد.

اگر هم از مبلی خوشتان آمده که در آن از اسفنج استفاده شده حتما دقت کنید که اسفنج ۳۰ یا ۳۵ کیلویی باشد. این نوع اسفنج‌ها سفت و قابل شست‌و‌شو هستند و با گذشت چند‌ ماه از خرید مبل دفرمه نمی شوند.

ویژگی های روکش مبل راحتی خوب

در واقع پارچه مبل هم به اندازه فوم و اسفنج مهم است و اگر ماندگاری و مقاومت لازم را نداشته باشد، خیلی زود فرسوده می‌شود و ناچار به صرف هزینه مجدد خواهید شد. در مورد روکش باید به دو نکته توجه کرد کیفیت پارچه و کیفیت دوخت روکش.

روکش یا رویه مبل باید از پارچه هایی تهیه شده باشد که با داشتن سطحی ناصاف از تعریق بدن در هنگام نشستن های طولانی مدت جلوگیری کند. این مشکل اغلب در مورد روکش های چرمی اتفاق می افتد.

در مورد رنگ پارچه نیز باید به گونه ای باشد که کثیف بودن سطح مبل را به راحتی آشکار نکند. این مسئله به خصوص برای خانواده هایی که فرزند کوچک دارند مهم است.

ادامه مطلب

کیفیت دوخت نیز باید به گونه ای باشد که که به راحتی روکش مبل با فشارهای ناشی از نشست و برخاست باز نشود. البته در این مورد مقدار پارچه روکش و تراکم آن نیز موثر است. اگر مقدار پارچه روکش کم باشد پس از مدتی در اثر کشش از محل درزها باز می شود.برعکس نیز از خرید مبل‌هایی با رویه شل خود داری کنید.

تراکم پارچه اهمیت زیادی دارد و اینکه وقتی دست می‌کشید یک تکه است و فشردگی آن را می‌توانید با لمس کردن احساس کنید. یکی دیگر از راه‌های مناسب برای شناخت تراکم پارچه این است که آن را جلوی نور بگیرید.

همچنین پارچه مورد نظر نباید کش بیاید یا پرز‌های آن به مرور زمان کنده نشود. برای اطمینان خاطر بیشتر از خود فروشنده در این مورد سوال کنید و بخواهید که در ضمانت‌نامه مقاومت پارچه را هم تایید کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *